Terapia par

Terapia par przynosi oczekiwane efekty wtedy, kiedy każdy z partnerów chce pracować nad związkiem pomimo trudnej sytuacji w jakiej para się znajduje. Jest to trudne, kiedy po kilkunastu nieudanych próbach podjęcia rozmowy, w relację zaczyna wkradać się bezsilność, rezygnacja czy niechęć. Najczęściej uczucia te powodują, że odsuwamy się od siebie coraz bardziej, zaczynamy schodzić sobie z drogi i żyć osobno, mimo że w parze. Warto jednak pamiętać, że uczucia te nie są przyczyną oddalenia się od siebie ale skutkiem nawarstwionego problemu.

Bycie niezrozumianym budzi poczucie samotności – zaczynamy czuć się nieważni dla partnera. Co ciekawe, Twój partner prawdopodobnie czuje się tak samo odrzucony i niezrozumiany, tak samo chciałby być bliżej. Chyba, że sytuacja taka utrzymuje się przez dłuższy czas. Wtedy u któregoś z Was może pojawić się myśl o rozstaniu, rozpoczęciu wszystkiego od początku lub posiadaniu równolegle drugiej relacji która uzupełni te obszary w których Wasz wspólny związek nie daje satysfakcji.

Przyczyn takiego stanu może być bardzo dużo, najczęściej już chwila Waszego poznania i zadecydowania o byciu razem zwiastuje z czym w dużym prawdopodobieństwie będziecie zmagać się w przyszłości.

terapia par

Terapia par przede wszystkim ma na celu poznanie podłoża problemu i tego, z jakich metod rozwiązywania problemów każde z Was nauczyło się korzystać wraz z dojrzewaniem Waszego związku i przechodzeniem przez kolejne fazy relacji partnerskiej. Terapia par, poza nauką płynnej i klarownej komunikacji, ma na celu uwrażliwić każde z partnerów na miejsce w którym znajduje się druga strona wraz z jej słabościami, potrzebami ale przede wszystkim trzeba zrozumieć, o co właściwie się kłócimy.

W sytuacji konfliktowej z dużą łatwością przychodzi nam koncentracja na naszym rozczarowaniu partnerem, zmęczeniu, oczekiwaniach. Tęsknimy za pierwszymi latami związku, kiedy długie godziny spędzane razem były przyjemnością i relaksem a lista obowiązków była znacznie krótsza. Łatwo zapomnieć wtedy, że każdy związek ewoluuje. Wejście w terapię tym samym wymaga od nas gotowości porzucenia iluzji o idealnym, symbiotycznym związku oraz skonfrontowania się z tym, że my sami również popełniamy błędy i przyczyniamy się do wzajemnego niezrozumienia, że za obecny stan odpowiedzialni jesteśmy po połowie.

Dzięki terapii par, partnerzy zaczynają lepiej się rozumieć, także na bardziej głębokim poziomie, gdzie niejednokrotnie kryją się obawy, słabości, zazdrość itd. Wypowiedzenie pewnych treści w bezpiecznej przestrzeni, jednocześnie zmniejsza emocjonalne napięcie które uniemożliwia porozumienie. Partnerzy uczą się wyrażać swoje potrzeby, fantazje, uczucia, priorytety i lęki nie raniąc drugiej osoby, szanując jej odmienność i nie naruszając jej granic.

Niewłaściwą motywacją do podjęcia terapii par jest chęć zmiany partnera. Każde z Was musi stanąć przed ważnymi pytaniami, nazwać emocje (na początek samemu sobie) by móc odnaleźć wzajemny szacunek.

Nie każda terapia par, prowadzi do uzdrowienia związku. Każde z Was w trakcie spotkań zacznie lepiej rozumieć swoje własne potrzeby, dążenia, oczekiwania i to od Was razem oraz od każdego z Was osobno zależy, co zadecydujecie.

Konsultacja trwa ok 1 godz. 20 min. i kosztuje 200 zł.

Facebook Icon